کارنو وزین سریر

تسمه دینام


تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام بخش مهمی از موتور است که عملکرد قسمت های مختلف خودرو را کنترل می‌کند. تسمه دینام از جنس پلاستیک است که قدرت را از میل لنگ به سیستم تهویه و دینام و سیستم تعلیق منتقل میکند بدون وجود آن دینام توان تولید برق و ارسال آن به باتری را نخواهد داشت در نتیجه هیچ قطعه برقی خودرو بدون تسمه پروانه قابلیت کار کردن نخواهد داشت.تسمه دینام باعث چرخاندن دینام و شارژ باتری می شود، در صورت آسیب دیدن آن باتری شارژ نخواهد شد و معمولا چراغ باتری در پشت آمپر روشن می گردد.. معمولا در اکثر خودرو ها تعداد تسمه هایی که در جلوی موتور قرار دارد بیش از دو مورد نیست، یکی از تسمه ها برای چرخاندن دینام و دیگری برای چرخاندان کمپرسور تهیه هوا، فرمان هیدرولیک و واتر پمپ استفاده می شود. در برخی خودروها نیز تمام این وظایف را تنها یک تسمه انجام می دهد که دینام نیز با همان یک تسمه می چرخد. تسمه پروانه می تواند از تسمه دینام جدا باشد یا به همراه آن باشد، این تسمه باعث به حرکت درآوردن پروانه خودرو در قسمت جلویی (معمولا در برخی خودروها برای خنک کردن موتور کاربرد دارد.) به کار می رود. پارگی تسمه پروانه باعث از کار افتادن واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور می شود.این موضوع باعث داغ شدن و جوش آوردن خودرو می شود..
وجود دمای بالا در اطراف موتور به مرور زمان تسمه پروانه دچار خوردگی خواهد شد و در نتیجه تسمه پاره یا بریده خواهد شد. پارگی یا ایجاد هرگونه مشکل در هریک از تسمه ها می تواند مشکلات فراوانی را ایجاد کند که منجر به صدمات جدی به خودرو خواهند شد که باید هر چه زودتر رفع گردند.

 

شل بودن تسمه دینام

شل شدن تسمه پروانه سبب ایجاد اشکال در کنترل فرمان هیدرولیک خواهد شد، تسمه پروانه یا تسمه دینام باید به قدر کافی سفت باشد که در صورت شل بودن تسمه پروانه بیش از حد داغ میشود و این باعث از بین رفتن تسمه پروانه خواهد شد و از طرفی شل بودن تسمه پروانه باعث می شود که باطری شارژ نکند و پمپ آب به خوبی کار نکند و آب رادیاتور به سرعت داغ شود و مسائل و مشکلات بیشتری پیش بیاید و تمام اینها به خاطر شل بودن تسمه پروانه ممکن است اتفاق بیافتد.


علائم فرسودگی تسمه دینام یا تسمه پروانه:
- وجود نشان پارگی، خورده شدگی، سائیدگی و خشک شدگی در کل طول تسمه
- پیدا کردن خاصیت کشسانی در تسمه
- چرب شدن تسمه
- نداشتن کنترل مناسب بر فرمان
- عدم کارکرد صحیح کولر و تهویه مطبوع
- شنیدن صدای جیغ از موتور در حالتی که تسمه پروانه شل شده باشد
- روشن شدن چراغ باطری
- داغ شدن شدید موتور

drive phone

هر چی که مي خواهيد ! پشت درب تحویل بگیرید.

طراحی سایت نونگار