کارنو وزین سریر

گیربکس


گیربکس

یکی از عواملی که باعث خرابی قطعات داخلی گیربکس از جمله ساعت گیربکس می شود ،عدم انجام به موقع سرویس دوره ای روغن می باشد.
در توقف های بالای 30 ثانیه گیربکس را از حالت D خارج کرده و در وضعیت N(خلاص) قرار دهید در غیر این صورت به گیربکس خودرو فشار مضاعفی وارد شده و استهلاک آن بالا می رود.

خرابی گیربکس:
1-وجود ساییدگی و یا هرگونه آسیب ،ناهمواری،شکستگی و یا پریدگی چرخ دنده ها باعث ایجاد صدای زوزه می شود.
2-اگر صدا در حالت خلاص بودن گیربکس شنیده می شود،احتمالا ناشی از هم راستا نبودن موتور و گیربکس یا وجود خلاصی اضافی دنده ها می باشد.
3-در خودروهای دیفرانسیل-جلو، به دلیل یکپارچه بودن گیربکس و دیفرانسیل،صدای زوزه دیفرانسیل نیز از گیربکس شنیده می شود.


روغن گیربکس
روغن گیربکس از خوردگی قطعات جلوگیری می کند،به نوعی محافظ قطعات در برابر خوردی محسوب می شود،روغن گیربکس باید در شرایط آب و هوایی مختلف عملکرد مناسبی داشته باشد. گیربکس از مهم ترین و حساس ترین قسمت های خودرو می باشد که باید به خوبی مراقبت شود،یکی از عواملی که باعث خراب شدن قطعات گیربکس می شود,عدم تعویض به موقع روغن گیربکس است.درون روغن براده های ریزی وجود دارد که اجازه نمی دهد روغن کاری گیربکس به صورت صحیح انجام شود که این موضوع باعث آسیب دیدن کلاچ ها و باندهای داخلی گیربکس می شود،که در این صورت کلاچ ها روی یکدیگر سورخورده و انتقال نیرو صورت نمی گیرد و به مرور زمان قطعات دیگر گیربکس نیز آسیب می بینند.انجام به موقع سرویس دوره ای مانع از خرابی گیربکس و قطعات آن می شود،زمان تعویض روغن گیربکس در دفترچه راهنمای خودرو قید شده است.

مپ گیربکس
وظیفه پمپ تولید فشار روغن مورد نیاز گیربکس را دارد،پمپ گیربکس در قسمت جلو گیربکس قرار دارد و مستقیما توسط گلوی توربین و خود توربین نیز توسط فلایویل به میل لنگ موتور بسته شده و نتیجتا با شروع کار موتور ،پمپ گیربکس نیز به حرکت در می آید و فشار روغن مورد نیاز گیربکس را تولید می کند.

ساعت گیربکس
می توان گفت ساعت گیربکس مغز گیربکس می باشد و کلیه کارهای گیربکس را توسط روغن کنترل می کند. این قسمت از پوسته که بر روی آن تمام کانال های روغن و در داخل پوسته سوپاپ های کنترل ولو قرار دارد و سوپاپ ها با حرکت در مقابل فنر ها یا فشار روغن و تغییر مکان خود باعث تنظیم فشار روغن، فرستادن روغن به کلاج ها،سروها،توربین و تعویض دنده در زمان مناسب و با کیفیت درست باعث عملکرد گیربکس می شود.

drive phone

هر چی که مي خواهيد ! پشت درب تحویل بگیرید.

طراحی سایت نونگار