کارنو وزین سریر

سنسور


سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن یا سنسور لامبدا (lambda sensor) یک قطعه الکترونیکی موجود در موتور است که نسبت اکسیژن موجود در مایع یا گاز را اندازه گیری می کند ،در حقیقت می توان گفت سنسور اکسیژن مقدار اکسیژن نسوخته در اگزوز را نشان می دهد.اگر این سنسور خراب شود مصرف سوخت را افزایش داده و مانع از درست کار کردن موتور می شود.برای اینکه فرایند احتراق به خوبی انجام شود و موتور به خوبی کار کند وجود اکسیژن امری ضروری به حساب می آید، اگر نسبت اکسیژن و سوخت کافی نباشد عملکرد موتور با مشکل مواجه می شود.به همین دلیل سنسور اکسیژن قطعه ای کوچک اما مهم به شمار می رود.اگر میزان اکسیژن حاصل از احتراق و کارکرد موتور در اگزوز کم باشد،سوخت غنی است و با ارسال سیگنال، با ولتاژکم سوخت را کم می کند و اگر میزان اکسیژن در اگزوز زیاد باشد سوخت رقیق است و با ارسال سیگنال ،با ولتاژ زیاد، سوخت را زیاد می کند.

هدف سنسور جلویی و سنسور عقبی
سنسور جلویی میزان اکسیژن در گازهای خروجی از اگزوز را اندازه گیری می کند که گاز خروجی از اگزوز از میزان بالا و یا پایینی برخوردار باشد.مقدار سوختی که به موتور وارد می شود توسط کامپیوتر آن تنظیم می شود تا یک ترکیب ایده عال با کمترین میزان گازهای گلخانه ای به موتور خودرو بدهد.
سنسور های عقبی در پشت مبدل کاتالیزوری قرار می گیرند و هدف این سنسورها کنترل میزان اکسیژن گازهای خروجی از مبدل کاتالیزوری است.اگر سنسورهای اکسیژن به خوبی عمل نکنند مصرف سوخت افزایش پیدا کرده، کاتالیزورها آسیب دیده و خودرو در تست آلایندگی قبول نخواهد شد.

 

سنسور جریان هوا
این سنسور میزان جریان هوای ورودی به موتور را اندازه گیری می کند و اطلاعات آن را به کامپیوتر موتور می فرستد،کامپیوتر هم از این اطلاعات برای تنظیم میزان سوخت ورودی به موتور، سیستم احتراق و تعویض دنده اتوماتیک استفاده می کند.وقتی این سنسور کثیف شود،اطلاعات نادرست به موتور می دهد و این موضوع باعث افزایش سوخت می شود.

 

سنسور دمای آب
سنسور دمای آب یا فشنگی آب، دمای مایع خنک کننده موتور را کنترل می کند و نقش مهمی در عملکرد خودرو دارد. این سنسور در پشت فرمان قرار دارد و دمای موتور را به راننده نشان می دهد. ECU بر اساس داده هایی که سنسور دما ارسال می کند میزان دور فن خنک کننده رادیاتور،میزان حرارت موتور برای غلظت سوخت ترکیبی با هوا را تنظیم می کند و همچنین ایجاد حالت ساسات خودکار و کنترل کمپرسور کولر در صورت بالا رفتن بیش از اندازه استاندارد دمای موتور از وظایف سنسور دمای آب می باشد.خرابی این سنسور باعث اختلال در کارکرد موتور می شود.

نشانه های خرابی سنسور دمای آب
1- آمپر آب حرکت نکند یا عدد درستی را نشان ندهد.
2- افزایش مصرف سوخت.با خراب شدن این سنسور اطلاعات دمای موتور به طور صحیح ارسال نمی شود و در نتیجه مصرف سوخت افزایش میابد.
3- خاموش و روشن نشدن فن یا زمان خاموش و روشن شدن فن مناسب نباشد.اگر فن به خوبی کار نکند باعث جوش آمدن یا دیر روشن شدن خودرو می شود.
4-روشن شدن چراغ روی صفحه کیلومتر شمار
5-ریپ زدن موتور و خروج دود سیاه از اگزوز
6-روشن نشدن موتوربه دلیل قطع جرقه کوئل
7- گاز خوردن پی در پی موتور در حالت دور آرام

 

سنسور ضربه
سنسور ضربه از قطعات داخلی خودرو محسوب می شود. وظیفه این قطعه اندازه گیری میزان لرزش موتور می باشد و در قسمت هایی که خودرو بیشترین لرزش را دارد نصب می شود تا در صورت بروز هرگونه مشکل یا لرزش بیش از حد به ECU گزارش دهد.این قطعه مستقیما بهECU متصل است. لرزش زیاد باعث کاهش عمر قطعات خودرو می شود،همانطور که گفتخه شد این لرزش ها توسط سنسور لرزش کنترل می شود،اگر خودرو لرزشی نداشته باشد کامپیوتر خودرو عکس العملی نشان نمی دهد ولی در صورت وجود لرزش،کامپیوتر به ECU گزارش می دهد و ECU چراغ چک را روشن میکند و مقدار پاشش سوخت را کم کرده تا از لرزش ها جلوگیری کند.

 

سنسور فشار روغن
فشنگی روغن یا سنسور فشار روغن در نزدیکی فیلتر روغن قرار دارد، روغن بعد از ورود به داخل این قطعه و انجام تغیر و تحولاتی در آن میزان فشار کاری خود را به سیستم نمایشگر ارسال می کند و در صورت وجود مشکل چراغ روغن روشن می شود، کاهش یا افزایش فشار و روشن شدن چراغ روغن می تواند مربوط به کثیفی فیلتر،خراب بودن سنسورها،کم شدن سطح روغن و... باشد.

 

سنسور نور
این سنسور عملکرد کاملا اتوماتیک دارد،یعنی با توجه به کاهش نور در اطراف خودرو این سنسور گزارش کاهش نور به ECU خودرو ارسال و فرمان روشن شدن را صادر می کند.یکی از قابلیت های مهم ECU قابلیت CUT OFF موتور می باشد.

 

ECU چیست؟
این عمل برای محافظت از موتور در برابر فشار مضاعف صورت می گیرد. در صورتی که دور موتور از حد مجاز بالاتر رود و یا دمای آب موتور به محدوده غیر مجاز برسد،ECU برای محافظت از موتور ارسال سوخت را قطع می کند و تا زمانی که شرایط مناسب نباشد،از پاشش سوخت جلوگیری می کند.

 

drive phone

هر چی که مي خواهيد ! پشت درب تحویل بگیرید.

طراحی سایت نونگار