کارنو وزین سریر

دیسک ترمز چیست و انواع آن کدامند؟


دیسک ترمز چیست و انواع آن کدامند؟
دیسک ترمز یکی از قطعات مهم خودرو در سیستم چرخ و متعلقات آن است که نقش مهمی در امنیت خودرو در هنگام ترمزگیری دارد، وظیفه آن متوقف ساختن خودرو در هنگام گرفتن ترمز می باشد. دیسک ترمز با چرخ ها و لنت ترمز ارتباط مستقیم دارد. هنگامی که پدال ترمز را فشار می دهیم، لنت ها با دیسک ترمز درگیر می شوند و باعث کم شدن سرعت چرخش دیسک و در نتیجه سبب کم شدن سرعت چرخ ها می شود و در نهایت به طور کامل از حرکت باز ایستند. وجود لرزش در پدال ترمز به معنای سطح ناهموار دیسک بوده که این بازخورد را به راننده منتقل می کند. دیسک ها معمولا تحت فشار بسیار زیاد، دچار تغییر شکل می شوند. گرمای ناشی از اصطکاک در زمان ترمز های شدید برای مثال در هنگام رانندگی در مسیر های شیبدار می تواند شکل دیسک را تغییر دهد.اگر دیسک ترمز به درستی عمل نکند و کارایی مناسبی نداشته باشد، هنگام ترمز گیری، خودرو عملکرد مناسبی نخواهد داشت و در نتیجه دچار مشکل خواهد شد.


انواع دیسک ترمز
به طور کلی دیسک های ترمز به دو دسته دیسک ترمز معمولی و دیسک ترمز خنک شونده تقسیم می شوند.
دیسک های ترمز معمولی، اکثرا به شکلی کاملا ساده طراحی شده و سطح بیرونی آن ها صاف و صیقلی می باشد.
دیسک های خنک شونده غالبا با طراحی هایی از قبیل دیسک سوراخ دار، دیسک شیار دار، دیسک سوراخ دار و شیار دار و دیسک ساده با تهویه داخلی وجود دارند.


چه عواملی باعث خرابی دیسک ترمز می شود
1-یکی از دلایلی که باعث داغ شدن و فرسوده شدن دیسک می شود استفاده از دیسک های معمولی و رانندگی در شرایطی است که نیاز زیادی به ترمزگیری وجود دارد، داغ شدن بیش از حد سبب تغییر شکل دیسک ها می شود و عدم تعویض به موقع لنت ها باعث می شود هنگام ترمزگیری لنت تمام شده و با دیسک ها درگیر شود و اصطکاک میان آهن لنت و خود دیسک، سبب خط افتادن روی آن و در نتیجه خراشیدگی دیسک میگردد. در برخی موارد نیز در دیسک ترمز لبه های تیزی ایجاد می شود که موجب کاهش عمر مفید لنت ها نیز می شود.
2-استفاده از لنت ترمز نامرغوب و عدم تعویض به موقع لنت ترمز، یکی از مهمترین دلایلی هست که باعث می شود تا دیسک ترمز دچار فرسودگی شده و کارایی خود را از دست بدهد

drive phone

هر چی که مي خواهيد ! پشت درب تحویل بگیرید.

طراحی سایت نونگار