کارنو وزین سریر

کمک فنر چیست و چه وظیفه ای دارد؟


فنر قسمت مهمی از سیستم تعلیق محسوب می شود که نقش مهمی در جذب ارتعاشات جاده را بعهده دارد. وظیفه تنظیم ارتفاع خودرو و نگه داشتن تماس لاستیک ها با جاده و همچنین حرکت نوسانی چرخ به سمت بالا و پایین را بر عهده دارد.یعنی وقتی در یک سرعت‌گیر، چرخ به سمت داخل (بالا) جمع می‌شود، وظیفه فنر این است که آن را به‌جای اول برگرداند. در حقیقت فنر ها بدلیل قابلیت ارتعاشی خود باعث می گردند که هرگاه لاستیک با ناهمواری جاده برخورد کرد فنر جمع شود و انرژی حاصل از این برخورد را در خود ذخیره کند تا به بدنه انتقال نیابد.

 

کمک فنر
کمک فنر یکی از اجزای مهم و اصلی سیستم تعلیق خودرو به شمار می رود که وظیفه آن جلوگیری از ارتجاع بیش از حد در خودرو است، وقتی خودرو از مانعی عبور کند، فنر شروع به ارتجاع می کند و کمک فنر به سرعت آن را به حالت ثابت در می آورد. اگر کمک فنر در خودرو نباشد و یا معیوب باشد، این باز و بسته شدن فنر تا زمان اتمام انرژی ذخیره شده در آن ادامه پیدا می کند که در نهایت باعث بروز مشکلاتی مثل کاهش لذت رانندگی، کاهش پایداری و هندلینک خودرو می شود. کمک فنر با دریافت انرژی فنرها و میزان کردن آن، اجازه نمی دهد بازی و ارتعاش فنر بیش از چندبار آن هم با دامنه کم انجام شود و به این ترتیب، نقش بسزایی در کیفیت رانندگی و پایداری خودرو بازی می کند. در صورت خراب شدن این قطعه ضربات شدیدی به داخل خودرو و بدنه آن وارد میشود در صورت عدم تعویض به موقع آسیب های شدیدی به دیگر قطعات تعلیق و موتور وارد میشود. میزان سختی فنر بر اساس وزن خودرو در هنگام پر و خالی بودن توسط شرکت سازنده تعیین می شود.


علایم خرابی کمک فنر:
1- نشت روغن از کمک فنر ها یعنی روغن به شکل مشهود از آن چکه می کند.
2- بالا و پایین رفتن خودرو به صورت موج بخ خصوص در جاده های ناهموار
3- کشش بیش از اندازه در سر پیچ ها به طوری که راننده احساس کند کنترل خودرو دشوار شده.
4- لرزش چرخ ها در حال حرکت کمک فنر های PHC-VALEO با دوام بالایی که در شرایط سخت دارند کمترین فشار و ارتعاشات را به اتاق خودرو منتقل میکنندکمک فنرهای PHC-VALEO دارای کمترین استهلاک میباشند.
5- اگر در هنگام ترمز خودرو چندبار بالا پایین برود یا در دست اندازها خودرو نرم نباشد و به هوا پرتاب شود کمک فنر باید تعویض شود.
6- تایرهای فرسوده نشانگر عیب در سیستم تعلیق بخصوص در کمک فنرهاست و حتما باید به آن توجه کرد.


نشانه سالم بودن کمک فنر
1- کمک فنر به راحتی باز شده اما به سختی باز شود.
2- خودرو براحتی و بدون سر و صدا پایین برود و خیلی سریع بالا نیاید.
3- با یک بار فشار نباید خودرو بیشتر از یکبار بالا و پایین برود.


گردگیر کمک فنر
گردگیر کمک فنر زیر قطعات جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو قرار دارد. و از ورود گرد و غبار به داخل قطعات که تحت حفاظت آن است جلوگیری می کند و به ‌عنوان محفظه‌ای برای نگه داشتن گریس یا روغنی است که قطعات مربوط به آنها را پوشش می‌دهد، هستند. کمک فنر خودرو دارای یک شفت اصلی است که به بالا و پایین حرکت می‌کند. این شفت قبل و بعد از ورود به پوسته، از یک پکینگ عبور می‌کند، در نتیجه وجود گردگیر برای جلوگیری از نشستن غبار بر روی شفت اصلی مهم است. گردگیر به طور دائم تحت فشار و کشش است، بنابراین کیفیت این قطعه اهمیت بالایی دارد. خرابی این قطعه، از نوع پارگی و پوسیدگی است که در این صورت خساراتی به قطعات داخلی و مورد محافظت آن وارد می‌شود. کیفیت پایین مواد تولیدی این گردگیر، سبب خشکی، پوسیدگی و پارگی آن می‌شود.
drive phone

هر چی که مي خواهيد ! پشت درب تحویل بگیرید.

طراحی سایت نونگار